top of page

KIEDY UDAĆ SIE DO TERAPEUTY BLIZN?

PRZED PLANOWANYM ZABIEGIEM OPERACYJNYM

Terapeuta może pomóc w przygotowaniu funkcjonalnym do zabiegu - n.p.w przypadku endoprotezoplastyki pomocne okażą się ćwiczenia wzmacniające okolicę stawu, aby proces rehabilitacji po operacji był efektywniejszy i krótszy. Terapeuta pomoże dobrać odpowiednie odżywanie przed operacją - jest ono trochę inne niż po zabiegu. Może pomóc także zredukować stres związany z nadchodzącym zabiegiem poprzez odpowiednie techniki redukcji stresu, regulacji układu autonomicznego. Pomoże  zapoznać się z przebiegiem procesu gojenia, aby pacjent mógł świadomie w nim uczesniczyć i także wspierać swoja postawą. Ruch, zdrowe odżywnianie skutkują lepszym stanem funkcjonowania tkanek, co pozwoli im się lepiej po uszkodzeniu zagoić i wykształcić dobrą bliznę.

CIAŁO ULEGŁO URAZOWI - NIE TYLKO PO OPERACJI

Blizny powstaja nie tylko po operacjach. Złamanie, oparzenia, uszkodzenia skóry lub innych tkanek różnego pochodzenia mogą także doprowadzić do powstania blizny. Terapeuta pomoże dobrać odpowiednie odżywianie, które wspomoże proces gojenia się rany/blizny. Da  wskazówki co do możliwości obciążania danych struktur, aby proces regeneracji przebiegał niezakłócony. Terapeuta przeprowadzi diagnostykę i odpowiednio dobraną terapię blizn. Pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia i techniki do autoterapii w domu. Wszystko po to, aby jak najlepiej zintegrować bliznę z ciałem, by nie stwarzała w przyszłości problemów w swobodnym funkcjonowaniu na co dzień.  Diagnostyka i terapia dotyczy także tych starszych blizn, nawet kilkudziesięcioletnich.

W PRZYPADKACH BÓLU PRZEWLEKŁEGO

Kiedy pacjent cierpi na przewlekłe bóle, które po zastosowaniu standardowych metod postępowania (kinezyterapia, fizykoterapia, masaż i inne manualne terapie, leki,...) nie uzyskuje poprawy lub poprawa stanu jest krótkotrwała. Bardzo często bywa tak, że nawet stare blizny mogą wywoływać zaburzenia, które pojawiają sie niekoniecznie w tym miejscu, gdzie zanjduje sie sama blizna. Warto w takiej sytuacji poddać się diagnostyce ITB, by wykluczyć zaburzenia mogące pochodzić od blizn,np. po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego w wieku dziecięcym, z tatuażu, ze złamania sprzed paru lat lub ze zbioru paru nawet małych blizn, które wspólnie zakłócają funkcjonowanie organizmu na większą skalę.

bottom of page